Aktualności parafialne


13.10.2016

Ostatnie nabożeństwo fatimskie w 2016 roku

W czwartek, 13 października przeżywaliśmy ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie. O godz. 18:00 wierni zgromadzili się na czuwaniu modlitewnym przy figurze Matki Bożej Fatimskiej przy piekarnii "U Margoty". O godz. 18:30 rozpoczęła się modlitwa różańcowa z procesją do kościoła, aby o godz. 19:00 uczestniczyć we mszy św. Na zakończenie obchodów Dnia Fatimskiego, ks. Proboszcz podziękował wszystkim prowadzącym rozważania, czuwania modlitewne, osobom niosącym figurę Matki Bożej oraz uczestnikom nabożeństw fatimskich. Nasz duszpasterz zaprosił wiernych na kolejne nabożenstwo fatimskie, już w maju 2017r...

29.09.2015

Rycerstwo św. Michała Archanioła

W liturgiczne święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w naszej parafii powołaliśmy do istnienia "Rycerstwo św. Michała Archanioła". Podczas mszy wieczornej 13. parafian przyjęło Szkaplerz św. Michała Archanioła i jednocześnie stali się członkami Rycerstwa. Szkaplerz jest znakiem wybrania św. Michała Archanioła na szczególnego obrońcę w walce z pokusami i grzechem. Noszenie szkaplerza jest źródłem łask ułatwiających nam ponoszenie ofiar i wyrzeczeń, których wymagają walka z grzechem i naśladowanie Chrystusa.

13.05.2015

Rozpoczęcie nabożeństw fatimskich

W środę, 13 maja mszą św. o godz. 18:30 rozpoczęliśmy pierwsze w tym roku nabożeństwo fatimskie. Po mszy odprawiliśmy nabożeństwo o urodzaje, gdyż obchodziliśmy Dni Krzyżowe, następnie wyruszyliśmy w procesji z różańcem w ręku. To było szczególne nabożeństwo, ponieważ nasza parafia w lutym br otrzymała relikwie bł. Dzieci z Fatimy, które odtąd będą nam towarzyszyły w czasie każdego Dnia Fatimskiego.

12.04.2015

Święto Miłosierdzia Bożego

W niedzielę, 12 kwietnia obchodziliśmy święto Miłosierdzia Bożego, które ustanowił św. Jan Paweł II. W sobotę poprzedzającą to święto o godz. 16:30 zostało odprawione nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Podczas nabożeństwa była okazja, aby uczcić relikwie św. siostry Faustyny Kowalskiej, Apostołki Miłosierdzia Bożego. Relikwie tej świętej były również obecne podczas mszy św. w niedzielę.

11.02.2015

Dzień Chorego

11 lutego obchodziliśmy wspomnienie N.M.P. z Lourdes oraz Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji o godz. 9:00 została odprawiona msza św. w intencji chorych, starszych parafian i ich opiekunów. Podczas Eucharystii była możliwość przyjęcia Sakramentu Namaszczenia Chorych, a na zakończenie mszy św. udzielone zostało błogosławieństwo lourdzkie. W ramach homilii zostało odczytanie Orędzie Papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego, którego hasłem były słowa: “Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi” (Hi 29,15).

11.11.2014

Spotkanie ze św. Marcinem

11 listopada, w liturgiczne wspomnienie św. Marcina z Tours, po Mszy św. o godz. 10:30 miało miejsce spotkanie ze św. Marcinem. Wszyscy uczestnicy świątecznej Eucharystii otrzymali pyszny "Rogal Marciński". W tym dniu modliliśmy się szczególnie w int. naszej Ojczyzny z okazji Święta Odzyskania Niepodległości.

18.07.2014

Pielgrzymka do Pragi

W dniach 16 - 18 lipca 2014r odbyła się Pielgrzymka do Pragi i Karlowych Warów. Nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy mszą św. w naszym kościele o godz. 6:30. W Pradze byliśmy przez pierwsze dwa dni, a trzeciego dnia udaliśmy się do Karlowych Warów. Do naszych domów powrócliliśmy w sobotę o godz. 2:00. Zobacz galerię.

28.06.2014

Poświęcenie placu budowy koscioła

W dniu 28 czerwca 2014r po mszy św. porannej odbyło się poświęcenie placu budowy nowego kościoła. Poświęcenia dokonał ks. Proboszcz, który również wyraził wdzięczność parafianom i ludziom dobrej woli za wspieranie modlitwą i ofiarą budowę kościoła. To poświęcenie zainaugurowało faktyczną budowę kościoła, która rozpocznie się z początkiem lipca. Na poświęceniu placu był obecny projektant naszego nowego kościoła oraz członkowie Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Zobacz zdjęcia.

13.06.2014

Dzień Fatimski w czerwcu

Jak co miesiąc, od maja do października, każdego 13-stego dnia miesiąca zgromadziliśmy się na Nabożeństwie Fatimskim. Tym razem na zaproszenie zagościliśmy w Ogrodnictwie u Państwa Tomanek. O godz. 18:00 rozpoczęło się czuwanie modlitwne przed figurą Matki Bożej Fatimskiej. W trakcie czuwania dzieci i młodzież naszej parafii przedstawiła inscenizację "Objawienia Matki Bożej w Guadelupe". Choć każdego 13-stego miesiąca czcimy Maryję z Fatimy, jadnak warto przy tych okazjach przypomnieć inne objawienia w różnych zakątkach świata. O godz. 18:40 rozpoczęliśmy różaniec fatimski z procesją do kościoła, a o godz. 19:15 w kościele była sprawowana msza św. Pogoda, choć bardzo zmienna, okazała się łaskawa - tylko trochę pokropiło dla orzeźwienia...

Wzór cegiełki
Wzór cegiełki
31.05.2014

Festyn Rodzinny

 W dniu 31 maja 2014r od godz. 13:00 odbył się "Festyn Rodzinny", podczas którego można było zakupić cegiełki na budowę nowego kościoła. Do każdej cegiełki był dołączony upominek. Można było również nabywać pyszne, domowe wypieki. Dochód z tych ciast również został przeznaczony na rzecz budowy kościoła. Wszystkie cegiełki, upominki oraz ciasta przygotowała Parafialna Rada Duszpasterska. Podczas Festynu wystąpiła młodzież i dzieci naszej parafii, którzy przedstawili kilka skeczy kabaretowych - śmiechu było co niemiara :)

Projekt nowego kościoła
Projekt nowego kościoła
20.12.2013

Zatwierdzony projekt nowego kościoła

W dniu 19 grudnia 2013r na Plebanii odbyło się spotkanie Komisji ds. Budownictwa Sakralnego diecezji gliwickiej. Po konsultacjach ustalono, że ostatni projekt, (który został zamieszczony na tablicy w przejściu kościoła) został przez Komisję zatwierdzony. Na dzień dzisiejszy wieża nowego kościoła nie może być wyższa niż 20 m. (wynika to z terenu zabudowania Miasta Zabrze). Jednak Komisja z poparciem ks. Proboszcza napisała wniosek i prośbę do Urzędu Miejskiego w Zabrzu o wydanie zezwolenia, aby wieża kościelna mogła być wyższa (przynajmniej o 5-6 metrów). Bardzo się cieszymy, że Komisja zatwierdziła wstępny projekt. Obecnie trwa szczegółowe projektowanie nowego kościoła. Zatwierdzony projekt jest dostępny również na tej parafialnej stronie internetowej wraz z nr konta.

06.10.2013

Misje Święte i Odpust parafialny

W dniach od 28 września do 6 października 2013r przeżywaliśmy w naszej parafii Misje Święte. Tegorocznymi rozważaniami misyjnymi było 6 Prawd Wiary. Misje prowadzili o. Franciszkanie z Zabrza. W niedzielę, 6 października zakończyliśmy nasze Misje Odpustem parafialnym ku czci M.B. Różańcowej. Kazania odpustowe wygłosił o. Teofil Lukas OFM, gwardian zakonu w Zabrzu. Sumie opustowej przewodniczył również o. Teofil, a koncelebrowali: ks. Gerard Wenzel, zaprzyjaźniony z naszą parafią oraz ks. Proboszcz.

07.09.2013

Msza św. dożynkowa

7 września 2013r o godz. 13:00 została odprawiona msza św. dożynkowa, która rozpoczęła świętowanie Zabrzańskich Dożynek. Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Marian Krojenka. Kazanie wygłosił ks. Józef Dorosz, proboszcz parafii św. Józefa w Zabrzu i dziekan dekanatu Zabrze. Mszę św. również koncelebrował zaprzyjaźniony z naszą parafią ks. Gerard Wenzel. Na mszy dożynkowej był również obecny ks. Zygfryd Sordon, proboszcz rokitnickiej parafii. Przed mszą zostały pobłogosławione korony żniwne, a w czasie mszy chleby, warzywa i owoce.

30.05.2013

Boże Ciało 2013

30 maja 2013r przeżywaliśmy doroczną uroczystość Najśw. Ciała i Krwi Pańskiej, czyli Boże Ciało. Niestety, pogoda była fatalna i procesja według wyznaczonej trasy się nie odbyła. Stacje procesyjne odprawiliśmy na zakończenie mszy o 9:00 w kościele, a następnie zakończyliśmy nabożeństwo na placu kościelnym przy Ołtarzu Polowym.

24.03.2013

Misterium Męki Pańskiej

W piątek 22 marca 2013r o godz. 18:00 w naszym kościele odbyło się Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu dzieci i młodzieży naszej Parafii. Po występie odprawiliśmy krótką Drogę Krzyżową. Na zaproszenie ten sam występ odbył się także w kościele św. Teresy w Zabrzu - Mikulczycach. Zapraszmy do zobaczenia zdjęć.

02.02.2013

Ofiarowanie Pańskie

W sobotę 2 lutego 2013r obchodziliśmy święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Podczas mszy o godz. 8:00 zostały pobłogosławione gromnice – niech nas chronią przed nawałnicami, a przy śmierci niech Chrystus – Światłość Świata doprowadzi nas do szczęścia wiecznego.

08.12.2012

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia N.M.P.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia N.M.P., czyli 8 grudnia podczas mszy o godz. 10:30 zostały przyjęte nowe Dzieci Maryi oraz zostały także pobłogosławione różańce i figury Matki Bożej, które peregrynują w naszej Parafii. Natomiast podczas mszy o godz. 12:00 dzieci I-wszo Komunijne otrzymały od swoich rodziców Medalik Maryi Niepokalanej. Pomimo, że od 6 lat uroczystość ta nie jest już świętem nakazanym, wielu Parafian przybyło na Eucharystię, aby przez ręce Maryi Niepokalanej przedłożyć Bogu swoje prośby. Zobacz zdjęcia.

04.12.2012

Msza św. Barbórkowa

W dniu wspomnienia św. Barbary o godz. 8:30 została odprawiona uroczysta msza św. w intencji Górników, Emerytowanych Górników, ich rodzin oraz za zmarłych Górników, szczególnie za tych, którzy zginęli tragicznie. Podczas kazania ks. Proboszcz podkreślił, że "Górnicy zawsze robili wszystko, aby ich rodzinom żyło się jak najlepiej. Bardzo dużo pracowali w trudzie i niezwykle ciężkich warunkach. Jednak mimo tak wielkiego zaangażowania w pracę nigdy nie zaniedbywali swojej rodziny i najbliższych. Zawsze znajdowali choć odrobinę czasu i poświęcali go rodzinie." Na koniec ks. Proboszcz złożył życzenia wszystkim czynnie pracującym Górnikom, szczególnie tym, którzy niedawno rozpoczęli swoją pracę górniczą oraz wszystkim emerytowanym Górnikom, nie zapominając o chorych, którzy nie mogli przybyć na mszę św. Nie mogło zabraknąć górniczego "Szczęść Boże !".

01.11.2012

Uroczystość Wszystkich Świętych

Tegoroczna uroczystość Wszystkich Świętych przypadła w czwartek. Msze św. były sprawowane: w środę: godz. 18:00; w czwartek: 7:30, 10:30, 12:00.

07.10.2012

Odpust Parafialny

Tegoroczną uroczystość Odpustową ku czci N.M.P. Różańcowej obchodziliśmy w niedzielę 7 października (dokładnie w dzień wpsomnienia naszej Patronki). Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył i kazania wygłosił ks. Jan Matysek - dziekan naszego dekanatu oraz proboszcz parafii Wniebowzięcia N.M.P. w Biskupicach. Podczas Nieszporów o godz. 15:15 była możliwość ucałowania relikwii św. O. Pio. Niestety, pogoda w tym roku nie sprzyjała. Cały dzień padał deszcz. Jednak nasze serca były rozgrzane i świeciło w nich słońce...

13.08.2012

Sierpniowe nabożeństwo fatimskie

Po raz kolejny w tym roku zgromadziliśmy się na nabożeństwie fatimskim. O godz. 19:00 została odprawiona msza św., a po Niej zostało odprawione nabożeństwo fatimskie. W tym dniu gościliśmy także o. Klemensa Waśkowskiego - franciszkanina z Zabrza. Pogoda była doskonała, dlatego z Bożą pomocą przeszliśmy w procesji z różańcem w dłoni ulicami naszej miejscowości. Zachęcamy do zobaczenia zdjęć z tego wydarzenia: kliknij tutaj.

08.08.2012

Pielgrzymka do Częstochowy

W dniu 8 sierpnia 2012r ministranci, Dzieci Maryi oraz grupa parafian wraz z ks. Proboszczem udała się na autokarową pielgrzymkę do Częstochowy. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było Sankatuarium Krwi Pana Jezusa w Częstochowie - tam mieliśmy możliwość ucałowania relikwii Krwi Pańskiej. Następnie udaliśmy się do głownego celu naszej pielgrzymki - na Jasną Górę. Ustatnim pukntem naszego pielgrzymowania był Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Tradycyjnie w autokarze nie zabrakło modlitwy i żartów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej pielgrzymki: kliknij tutaj.

25.07.2012

Pielgrzymka do Lichenia

W dniach 24-25 lipca 2012r grupa 48 parafian wraz z ks. Proboszczem udała się na tradycyjną pielgrzymkę do Lichenia. W tym roku pielgrzymi zwiedzili Płock, Sierpc oraz Skępe. Po długiej podróży i wielu wrażeniach parafianie w późnych godzinach wieczornych dotarli do Lichenia. O godz. 21:00 pielgrzymi uczestniczyli w Apelu Maryjnym. Natomiast następnego dnia (25.07.) o godz. 10:00 została odprawiona msza św. także w int. pielgrzymów z naszej Parafii. Grupa pątników wróciła cała i zdrowa do domu. Jak zawsze w autokarze nie zabrakło wspólnej modlitwy i dobrego humoru.
 Zapraszamy do zobaczenia zdjęć z tej pielgrzymki: kliknij tutaj.

13.06.2012

Czerwcowe nabożeństwo fatimskie

Po raz drugi w tym roku zgromadziliśmy się na nabożeństwie fatimskim. Tym razem gościliśmy w Ogrodnictwie u Państwa Tomanek. O godz. 18:00 rozpoczęło się czuwanie modlitewne, o godz. 19:00 rozpoczęliśmy różaniec fatimski, a kilka minut po godz. 19:30 odprawiona została msza św. w kościele. Mieliśmy wielkie szczęście - gdy weszliśmy do kościoła zaczął padać deszcz i rozpętała się burza. Wierzymy, że Matka Boża miała nas w swej opiece... Dziękujemy Państwu Tomanek za gościnę w ich ogrodnictwie oraz za otwartość i życzliwość. Zapraszamy do zobaczenia zdjęć z tego nabożeństwa: kliknij tutaj.

07.06.2012

Boże Ciało

Tegoroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa przypadła 7 czerwca. Popularna nazwa tej uroczystości to Boże Ciało. W naszej Parafii procesja do Czterech Ołtarzy nastąpiła po mszy o godz. 9:00. Przeszliśmy ulicami: Łowicką, Mazowiecką, Kurpiowską, Warmińską, Szczecińską, Hallera i Badestinusa. Bardzo dziękujemy Parafianom za przygotowanie Ołtarzy oraz za przystrojenie okien emblematami. Pogoda była wspaniała - idealna na procesję. Zapraszamy do zobaczenia zdjęć z tej uroczystości: kliknij tutaj.

30.03.2012

Droga Krzyżowa ulicami Grzybowic

W piątek 30 marca w naszej Parafii odbyła się tradycyjna Droga Krzyżowa ulicami Grzybowic. Nabożeństwo rozpoczęliśmy o godz. 19:00 w kościele. Niestety, pogoda nie sprzyjała, dlatego przeszliśmy krótszą trasą. Mimo słotnej pogody bardzo wielu Parafian i Gości przybyło na to nabożeństwo.

20.02.2012

Nowi ministranci

W poniedziałek 20 lutego 2012r w naszej Parafii zostało ustanowionych 8 ministrantów, a są nimi:

Zespół "Sośniczanie"
Zespół "Sośniczanie"
22.01.2012

Koncert kolęd

W dniu 22 stycznia 2012r w naszej Parafii gościliśmy dziecięcy zespół "Sośniczanie", który wykonał kolędy. Usłyszeliśmy kolędy popularne, jak również mniej znane. Zespół zaprezentował także kolędy w gwarze śląskiej oraz pastorałki. Koncert rozpoczął się o godz. 15:00.

Jasełka
Jasełka
15.01.2012

Jasełka

W niedzielę 15 stycznia o godz. 11:15 dzieci i młodzież naszej parafii przedstawili Jasełka. Znów wróciliśmy myślami do czasów narodzin Jezusa. Zobaczyliśmy Maryję z Józefem, pastuszków, śpiewających aniołów oraz Trzech Króli, którzy przybyli ze Wschodu i ofiarowali złoto, kadzidło i mirrę. Dziękujemy organizatorom tego przedstawienia, jak również wszystkim wiernym, którzy przybyli do kościoła na występ.

Dzień św. Marcina
Dzień św. Marcina
11.11.2011

Wspomnienie św. Marcina

11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości w kalendarzu liturgicznym wpisane jest wspomnienie św. Marcina, biskupa. Ten święty zasłynął z tego, że nie posiadając wiele, dzielił się z potrzebującymi. W wielu parafiach, także w naszej parafii w dzień św. Marcina rozdaje się "rogaliki marcińskie".

Czuwanie modlitewne
Czuwanie modlitewne
15.10.2011

15. rocz. peregrynacji cudownego obrazu

15 października w naszej parafii przeżywaliśmy 15. rocznicę  peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Obchody tego wydarzenia rozpoczęliśmy mszą św. o godz. 9:00. Po mszy rozpoczęło się czuwanie modlitewne przy obrazie Matki Bożej. O godz. 16:15 odmówiliśmy różaniec na zakończenie czuwania. Podczas kazania ks. Proboszcz przypomniał chwile sprzed 15-stu laty i wyraził nadzieję, że w tym roku także nie zabraknie modlitwy i kontemplacji.

Odpust parafialny
Odpust parafialny
09.10.2011

Odpust parafialny

Tegoroczną uroczystość Odpustową ku czci N.M.P. Różańcowej obchodziliśmy w niedzielę 9 października. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył i kazania wygłosił ks. dr Piotr Górecki, archiwista kurii diecezjalnej. Podczas sumy o godz. 11:00 zostały wprowadzone relikwie bł. Jana Pawła II, które nasza parafia otrzymała 2 września z rąk ks. kard. Stanisława Dziwisza. Podczas Nieszporów o godz. 15:00 była możliwość ucałowania Jego relikwii. Tegoroczny kaznodzieja odpustowy podczas kazania powiedział, że "dzięki modlitwie różańcowej w wielu miejscach świata ludzie wyprosili wiele łask. Szczególne było zwycięstwo floty chrześcijańskiej nad Turkami pod Lepanto, odniesione 7 października 1571r. Podczas corocznego Odpustu powinniśmy być dumni z tego, że nasza parafia jest poświęcona Matce Bożej Różańcowej."

Kapliczka w trakcie remontu
Kapliczka w trakcie remontu
05.10.2011

Remont kapliczki św. Jana Nepomucena

W ubiegłym miesiącu ruszyły prace remontowe kapliczki św. Jana Nepomucena przy ul. Witosa. Została położona dachówka oraz nowa wieżyczka. Do odrestaurowania jest jeszcze całe wnętrze kapliczki, stolarka okienna, wybicie drzwi od strony ul. Spółdzielczej i zamurowanie obecnych drzwi od strony ul. Witosa oraz elewacja zewnętrzna. Wszystkim Parafianom za wszelkie złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

02.09.2011

Odbiór relikwii bł. Jana Pawła II

W piątek 2 września 2011r grupa parafian wraz z ks. Proboszczem, po wcześniejszej pisemnej prośbie do ks. kard. Stanisława Dziwisza otrzymała relikwie bł. Jana Pawła II. Relikwie zostaną wprowadzone do parafii podczas Odpustu parafialnego 9 października. Jesteśmy bardzo wdzięczi ks. kardynałowi za tak wielkie wyróżnienie dla naszej parafii.