Już w 1945 r. rozpoczęto w Zabrzu Grzybowicach odprawianie nabożeństw w zaadaptowanej na kaplicę świetlicy. Przy kaplicy powstała lokalia, którą wydzielono z parafii Wieszowa. Dekretem bpa Franciszka Jopa z dnia 1 stycznia 1958 r. lokalia została podniesiona do rangi parafii. W tym samym roku nowo utworzona parafia złożyła w Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Katowicach wniosek o zezwolenie na budowę nowego kościoła, który został rozpatrzony negatywnie. W 1960 r. w sąsiedztwie kaplicy zbudowano dzwonnicę, na której zawieszono trzy dzwony:

  • Najmniejszy o wadze ok. 200 kg - św. Michał (dzwoni w dni powszednie);
  • Średni o wadze ok. 350 kg - św. Józef;
  • Największy o wadze ok. pół tony - Matka Boża Różańcowa;

 

14 września 1997 r. dołączono do parafii Matki Boskiej Różańcowej miejscowość Czekanów, wyłączoną z parafii Ziemięcice. Już 15 kwietnia 1981 r. Kuria biskupia w Opolu rozpoczęła starania o budowę punktu katechetycznego w Czekanowie. W latach 1984-91 wybudowano w Czekanowie zespół sakralny, obejmujący kościół i dom parafialny. Kościół został poświęcony przez biskupa Jana Bagńskiego 26 maja 1991 r.

7 października 2009r w Czekanowie została utworzona nowa Parafia p.w. św. Floriana, która została wyodrębniona z naszej Parafii.